SQL – PĘTLA W PĘTLI

Kursy Online SQL Server Bazy Danych Microsotf Pętla Loop Kursor While CTE Andrzej Śmigielski

SQL – PĘTLA W PĘTLI

 
          Czasami istnieje potrzeba zaimplementowania pętli w pętli.
W zależności od potrzeby, ten sam efekt można uzyskać na kilka sposobów, np za pomocą rekursywnego CTE, WHILE lub KURSORA.

CTE (Common Table Expression) jest to jedno z wielu rozwiązań mających na celu „ułatwienie życia” developerowi w implementacji skomplikowanych rozwiązań – a samo CTE jest bardzo prostą konstrukcją.
CTE to nazwane zapytanie dające możliwość tymczasowego dostępu do określonych rekordów.

WHILE – To rodzaj pętli bardzo wygodny w implementacji oraz bardzo szybki zarówno w implementacji jak i działaniu. Świadczy to o fakcie, że wykorzystywanie pętli WHILE jest zarówno konieczne w określonych sytuacjach jak i bardzo przydatne w wielu innych rozwiązaniach.

KURSOR jest strukturą umożliwiającą przetwarzanie wielu wierszy zwracanych w określonej kolejności przez zapytanie na zasadzie „wiersz po wierszu”.

Wszystkie powyższe konstrukcje są szczegółowo opracowane w poszczególnych kursach.

          W tym artykule nie chodzi o szczegółowe rozpisywanie się na temat możliwych zastosowań, a o implementację na zasadzie “pętla w pętli”.
Dlatego w dołączonym skrypcie SQL pokażę Tobie jak można jeden problem rozwiązać na wiele sposobów. Jednak należy pamiętać o tym, że niektóre rozwiązania mają swoje zarówno plusy jak i minusy.
Cała rzecz polega na tym, aby potrafić dostrzec wiele możliwości, ale wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie danego problemu.
 
 

PLIK DO ŚCIĄGNIĘCIA:

1. 015_Petle_W_Petlach.sql
 

KURSY SQL ONLINE